Haber

Fransa’da göstericilere müdahale eden polislere dava

Fransa’nın başkenti Paris’te, emeklilik yaşının yükseltilmesini protesto eden göstericilere sert müdahalede bulunan güvenlik güçlerinin “keyfi gözaltı ve tutuklamaları” nedeniyle yüze yakın suç duyurusu yapıldı.

Cuma günü Paris’te bir hukuk topluluğu tarafından yapılan açıklamada, protestolarda polis ve savcılar tarafından orantısız güç ve araçlar kullanıldığı iddia edildi. Hukuk kolektifinden bir avukat olan Alexis Baudelin, “Bu bir demokraside kabul edilemez” dedi. Avukat Raphaël Kempf de büyük ölçüde keyfi olarak nitelendirdiği gözaltılar nedeniyle şikayet belgelerinin Cuma sabahı Paris’teki ilgili makamlara teslim edildiğini söyledi.

Avukat Ainoha Pascual da gözaltılar sırasında ve gösteriler sırasında şiddeti eleştirdi. Pascual, bu konunun önümüzdeki günlerde farklı bir vaka olarak gündeme geleceğini sözlerine ekledi.

Emeklilik yaşını 2030 yılına kadar 62’den 64’e kademeli olarak yükselten Fransa’da emeklilik reformuna karşı ülke çapında haftalarca protestolar düzenlendi. Protestolara zaman zaman bir milyondan fazla kişi katılırken, güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için sık sık müdahale etti.

İnsan Hakları Birliği (LDH), Sol Görüşlü Yargıçlar Birliği (SM), Fransız Avukatlar Sendikası (SAF) ve sol görüşlü siyasi partiler, protestolarda polis şiddetini eleştiriyor. (DW Türkçe)

palandoken-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu