Haber

Hatay’ın kırsalı çadırsız da kalmıyor.

Depremlerin ardından Hatay’ın kırsal kesimlerinde çadır kentler oluşuyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde merkez üssü olan depremden iki hafta sonra, merkez üssü Defne ilçesi olan 6.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle kent merkezinin yanı sıra kırsal mahallelerde de hasar gören bazı binalar yıkıldı.

Kırsal kesimdeki ihtiyacı karşılamak için çadır sevkiyatının devam ettiği kentte, askeri personelin desteğiyle kırsala gönderilen çadırlar, başta Samandağ olmak üzere ihtiyaç duyulan bölgelere kuruluyor.

Samandağ’da depremin ilk anından bu yana 3 bini aşkın çadır depremzedelere dağıtıldı. Ayrıca 9 noktada ve kırsal mahallelerde 2 bini aşkın çadırın bulunduğu geçici barınma merkezleri kuruldu.

4 konteyner kent kuruluyor

Samandağ ilçesine bağlı Kapısuyu Mahallesi’nde kurulan çadırkentte diğerlerinde olduğu gibi afetzedelerin başta gıda ve hijyen malzemeleri olmak üzere acil ihtiyaçları karşılanıyor. Çocuklar için kurulan kreş çadırında boyama ve benzeri etkinlikler yapılıyor.

Psikososyal destek ekipleri, depremzedelerin ihtiyaçlarına yanıt vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

İlçede 4 noktada daha konteyner kent kurulması için çalışma yapılıyor.

10’dan fazla seyyar mutfakta yaklaşık 20 bin depremzede için yemek hazırlanıp servis ediliyor. Samandağ’daki tüm çadır kentlerde depremzedeler için günde 3 öğün yemek veriliyor.

Hazırlanan yemekler de ilçe genelinde ve özellikle kırsal mahallelerde afetzedelere ulaştırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu