Ekonomi

DEİK’ten Tahıl Koridoru yorumu

DEİK Türkiye-Ukrayna İş Kurulu Lideri Ruşen Çetin, Tahıl Koridoru anlaşmasının sona ermesinden sonraki süreci değerlendirdi.

Çetin, Rusya’nın Ukrayna’nın İzmail Limanı’na gitmekte olan kargo gemisi Şükrü Okan’a uyarı ateşi açmasına ilişkin, “Can kaybı yok. Öte yandan hem Ukrayna tarafı hem de Rusya tarafı savaş ortamında olduğu için Ukrayna’ya gelen gemilerin her birinin askeri mühimmat taşıyabileceği anlamında açıklama yaptılar. Böyle bir tehdit ilk kez yaşanıyor, tekrar olabilir. Dikkatli olmalısınız” dedi.

Bu süreçte Ukrayna’dan yapılan ticaretin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Çetin, “Tahıl koridoru kapatıldıktan sonra tüm gemiler Izmail, Reni ve Kliya yan taraflarına, Ukrayna ile ilgili limanlara dolu olduğu için yoğun bir trafik var. Tuna nehrinin kanatları.”

Tahıl koridoru güzergâhı dışında alternatif güzergâhlarda, her zaman ve sağlıklı güzergâhlarda ulaşım sağlanıp sağlanamayacağı sorusuna Çetin, “Mümkün değil. Bunlar nehir limanları olduğu için belli metrelere kadar derinlikleri olduğu için büyük gemiler giremiyor. Buradan büyük gemilerle Afrika’ya veya Çin’e sevkiyat yapılmamaktadır. Tahıl koridoru konusunda acilen yeni bir anlaşma yapılması gerekiyor.”

Çetin, “Bu durum ekonomiyi etkiliyor. Karadeniz’deki ülkeleri etkiliyor, Avrupa’yı etkiliyor. Bana göre savaş kısa sürede bitmeyecek” dedi.

yenifakilihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu