Haber

Kuzey Kore, Fransa ve Güney Kore’nin ortak hava tatbikatını eleştirdi

Kuzey Kore, ilk kez ortak hava tatbikatı düzenleyen Fransa ve Güney Kore’yi eleştirerek, tatbikatı “askeri provokasyon” olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’nın haberine göre, 25 Temmuz’da başlayan ve iki gün süren Kore Yarımadası’ndaki iki günlük hava tatbikatına Kuzey Kore sert tepki gösterdi.

Pyonyang’daki Kore-Avrupa Derneği’nden araştırmacı Ryu Kyong-chol, tatbikatın Kore Yarımadası’ndaki gerilimi artıran “sorumsuz bir hareket” olduğunu savundu.

Tatbikatı Kore’nin güvenliğini ve çıkarlarını tehdit eden bir “askeri provokasyon” olarak nitelendiren Ryu, bu eylemlerin “ABD’nin düşmanca politikalarını desteklediğini” sözlerine ekledi.

Fransa’nın Kore Yarımadası’na savaş uçağı göndermesini eleştiren Ryu, “Fransa, Asya-Pasifik bölgesinde enerjisini boşa harcamayı bıraksa iyi olur” dedi. söz konusu.

Ryu, Fransa’nın Kore Yarımadası’nda pervasızca hareket etmeye devam etmesi halinde “kendisini istenmeyen bir durumda bulacağını” söyledi.

Güney Kore Hava Kuvvetleri ve Fransız Hava Kuvvetleri, Seul’ün güneydoğusundaki Gimhae Hava Üssü’nde 25 Temmuz’da başlayan ve iki gün süren ortak hava tatbikatı düzenledi.

Tatbikata savaş uçakları, nakliye uçakları ve yakıt ikmal uçaklarının taktik harekatı katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu